15/11/2022

Ziemeļvalstu literatūras nedēļa

Izveidots: 15.Novembris, 2022 Autors: Agnese Kanča

14.-18.novembris ir laiks, kad visā Latvijā atzīmē un skolēni piedalās dažādās aktivitātēs Ziemeļvalstu literatūras nedēļas projektā 2022. 
Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa ir projekts, ko Ziemeļvalstīs administrē Biedrības Norden asociācija (Foreningen Norden Forbund), bet Latvijā - Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru.
Ziemeļvalstīs projekts norisināsies jau 25. reizi, Latvijā - 24. reizi. Nedēļas galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Nedēļas laikā bibliotēkās, skolās un citviet notiek lasījumi, stāstu stāstīšana, literatūras izstādes, debates, konkursi un citi pasākumi.
Šogad Ziemeļvalstu Literatūras nedēļas tēma ir Daba Ziemeļvalstīs.

Šogad projekta organizatori piedāvā tikai divus tekstus kopējai lasīšanai.
Bilžu grāmata "Ja tu satiec lāci" ir stāsts, kas radies sadarbībā starp Somijas zviedrietēm Mālinu Kiveli un Lindu Bundestamu un dāni Martinu Glasu Serupu. Grāmata ir nominēta Ziemeļu Ministru padomes bērnu un jaunatnes literatūras balvai 2022. Stāsts balstās uz grāmatas nosaukumā uzdoto jautājumu "ko iesākt, ja tu sastopi lāci", meklējot atbildes pedagoģiskā, bet galvenokārt jau parodiskā veidā. Grāmata aplūko dabu kā idillisku vietu, kur pilsētnieki var doties, lai piepildītu savu sēņu groziņu, taču pieskaras arī jautājumam par to, cik mežonīga patiesībā var būt daba.
Pieaugušie lasītāji varēs priecāties par grāmatu "Zuša evaņģēlijs", kuru sarakstījis zviedru autors Patriks Svensons. "Zuša evaņģēlijs" ir grāmata par to, kā zutis saved kopā tēvu un dēlu un kā zuša dzīves noslēpumu var pielīdzināt cilvēka dzīvei. Tas ir vēstījums par izcelsmi, likteni, par to, kā nodzīvot dzīvi, un par neizbēgamo un grūti pieņemamo nāvi.
Drīzumā tiks arī piedāvāts Alternatīvais grāmatu saraksts.
Gada vistumšākajā laikā vairākos tūkstošos publiskajās un skolu bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata.
Un Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa var sākties arī JAK Barkavas struktūrvienībā!
Tā noteikti būs nedēļa, kura sola daudz interesantu brīžu, lasot Ziemeļvalstu autoru darbus, runājot par Ziemeļvalstu stāstīšanas tradīcijām un literatūru un kultūru, izmantojot interaktīvas aktivitātes un digitālos rīkus interesantu uzdevumu veikšanai!
Šāda veida projektos piedaloties, ikvienam ir iespēja saprast, cik literatūras pasaule var būt interesanta, emocionāla, aizraujoša, izzinoša.
GRĀMATAS lasīt ir stilīgi!