Ziemeļvalstu literatūras nedēļa Latvijā 2019
Šis ir ļoti īpašs gads, jo šogad no 11.- 17. novembrim Ziemeļvalstu biedrība Dānijā, Norvēģijā un Zviedrijā svin simtgadi! Šis projekts ir unikāls ar to, ka gada vistumšākajā laikā vairākas Ziemeļvalstu un Baltijas valstu bibliotēkās un skolās, vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata (rīta stundā vai vakara stundā)...
Ziemeļvalstu literatūras nedēļas galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. (Šo projektu administrē Biedrības Norden asociācija (Foreningen Norden Forbund), bet Latvijā – Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru un biedrību Norden Latvijā).
Ikgadējā Ziemeļvalsts literatūras nedēļā temats ir vienojošs motīvs gan izvēlētajām grāmatām, gan Literatūras nedēļas aktivitātēm un pasākumiem. Šīgada lasīšanai izvēlētās grāmatas vieno temats “Ziemeļvalstu svētki”, kas aicina klausītājus piedalīties literārās svinībās, piedzīvojot rakstītā vārda burvju spēku no Grenlandes rietumiem līdz Baltijas austrumiem.
Piedāvātie darbi šogad:
- Astrīda Lindgrēne (zviedru rakstniece) “Pepija svin dzimšanas dienu”- mazākos lasītājus aicina uz ballīti Villekulas villā, kur arī zirgs un pērtiķis sēž pie galda.
- Justeins Gorders (norvēģu rakstnieks un filozofs) piedāvā jauniešiem lasīt “Sofijas pasaule” – tiek svinēta Sofijas dzimšanas diena filozofiskā dārza ballītē, kur ir gan kafija, runas, gan mazliet sirreālisma.
- Karena Bliksena (dāņu rakstniece) romāna fragments- “Babetes mielasts”, kurā pieaugušos lasītājus aicina pie bagātīga franču dzīru galda, lai to izbaudītu līdz pēdējam kumosam.
13. novembrī Ziemeļvalstu literatūras nedēļas aktivitātēs iesaistījās arī JAK Barkavas struktūrvienības audzēkņi no V1 un V2 grupām, skolas bibliotekāre Maija Opincāne un latviešu valodas skolotāja Mairita Smeltere. Pirms aizvērām aizkarus un iededzām sveces, V1 grupas izglītojamie pastāstīja par Ziemeļu valstīm (Dāniju, Norvēģiju, Zviedriju), ko iepriekš jau bija sagatavojuši uz lieliem plakātiem – izcilas personības, interesanti fakti… Pasākuma laikā informāciju bija iespējams dzirdēt latviski, krieviski un mazliet arī norvēģiski.
Bijušais filozofijas skolotājs Justeins Gorders ir viens no populārākajiem mūsdienu autoriem Skandināvijā. Pasaules slavu norvēģu rakstnieks ieguva pēc romāna par filozofijas vēsturi publicēšanas, kas tulkots 45 valodās. Visi kopīgi vienojāmies kopīgā teksta lasīšanā – Justeina Gordera darbu “Sofijas pasaule” – tas ir filozofisks darbs, kurš nedod gatavas atbildes, bet rosina tās meklēt… Pēc teksta lasīšanas tālākās aktivitātes notika pa grupām – lozēja jautājumus, lai atbildētu par teksta saturu, autora filozofiskajās atziņās meklēja vērtības, interpretējot tās ar savas dzīves pieredzi, pārrunājām par svētku svinēšanas nozīmi agrāk un tagad, atkārtojām, kādas Latvijā ir atzīmējamās dienas visa gada garumā, kuri no tiem mums katram ir tuvāki - ar ko, kāpēc…un tad katra grupa veica radošu darbu, piedāvājot svinēt savus svētkus, veidojot savu plakātu – afišu, iepazīstinot ar savu svētku izstrādāto programmu un aktivitātēm.
Un tad, kā jau svētkos pienākas, arī mēs svinējām šo simtgadi – mielojāmies ar garšīgām piparkūkām, cepumiem un dzērām gardu zaļo vai melno tēju.
Lasot skolēnu pārdomas par šo pasākumu, pārsvarā visi rakstīja, ka patikusi šī aktivitāte un ka bijis interesants un savdabīgs mācību process, ka bija iespēja uzzināt ko jaunu, kas aktuāls šobrīd ir ārzemju literatūrā, par ko raksta ārzemju autori savos darbos. Šāda veida aktivitātes rosina un ieinteresē lasīt grāmatas un iepazīt arī citus daiļdarbus.
Šis pasākums vēlreiz un vēlreiz liek apjaust ikvienam to, ka grāmatas mūsdienās ir jālasa, jo tās reizēm ļauj lasītājam apceļot pasauli, izzināt ko jaunu, gūt pozitīvas emocijas, aizdomāties par dažādām dzīves vērtībām, palīdz palielināt mūsu vārdu krājumu, kā arī ceļas pašapziņa, ja saproti, ka spēj izteikt savu domu plašākai auditorijai un neapmulst. Lasot grāmatas, ir svarīgi arī paralēli mācīties jaunas valodas, jo tas veicina valodas attīstību, uzlabo runas veidu un arī rakstītprasmi, iegūsti koncentrēšanās spēju un uzmanības noturēšanu, un visbeidzot - lasīšana ir ne tikai savas dzīves kvalitātes uzlabošana, bet arī izklaide un atpūta vienā reizē.
Paldies visiem, kuri piedalījās Ziemeļvalstu literatūras nedēļai veltītajās aktivitātēs!
JAK Barkavas struktūrvienība
Skolas bibliotekāre Maija OPINCĀNE
Latviešu valodas un literatūras skolotāja Mairita SMELTERE
Maksims Ragels
Komentēja: Strādājam IZCILI un ar KVALITĀTI eTwinning projektos
Malači
Normunds Ločmelis
Komentēja: Ziemeļvalstu literatūras nedēļa Latvijā 2019
Nice
ivis
Komentēja: 2018./2019.gada izglītības programmas
Audzēknim ir iespējams saņemt valsts noteikto stipendiju līdz 160,00Eur/mēnesī Un kad tiek izmaksāta..
Kaspars
Komentēja: Lekcija - Meža aizsargājamo biotopu apsaimniekošana
Smukas sienas gribetu tur pabut kur tas ir. Interese jo majas ir remonts gribu ari ta