09/03/2017

Jēkabpils AK Barkavas struktūrvienības jauniešu starptautiskā pieredze Turcijā

Izveidots: 9.Marts, 2017 Autors: Agris Ankravs ievietots: Notikumi, Pasākumi

Laika posmā no 2017. gada 19. februāra līdz 26. februārim Stambulā notika “Erasmus +” programmas KA02 projekta “SUPER” aktivitātes “Nozīmīgām vēsturiskām personībām pa pēdām” dalībnieku ceturtā tikšanās. Šoreiz Jēkabpils Agrobiznesa koledžas Barkavas struktūrvienības audzēknes Inese Geka (V3), Linda Juste (V2), Nora Inča (V2) un Alīna Boļšakova (V1), un bijušais audzēknis Alvis Saprovskis prezentēja informāciju par Latvijas Valsts prezidentu Raimondu Vējoni.

Gaismiņas, ļoti daudz dažādu krāsu gaismiņu… Tā kā Stambulā ielidojām ļoti vēlu, tās bija pirmās, ko ieraudzījām, skatoties lejup pa lidmašīnas logiem. Kontrasts ar nakts melnumu bija pārsteidzošs un atmiņā paliekošs, nedaudz pat atgādināja kadrus no filmām par Lasvegasu. Sasniedzot viesnīcu, bailes un uztraukums, kas mūs bija pārņēmis, izbraucot no Barkavas, pamazām izgaisa. Bijām tā noguruši, ka pilsēta ar vairāk kā 15 miljoniem iedzīvotāju mums vairs nebija prātā.

Pirmdienas rītā devāmies uz MEV KOLEJI OZEL BASINKOY ANADOLU LISESI - skolu, kur mācās 1000 skolēni vecumā no 5 līdz 17 gadiem, jo tajā apvienoti bērnudārzs, pamatskola un vidusskola. Mēs tikām ielūgti uz skolas dibināšanas gadadienai veltītu svētku koncertu, kurā uzstājās gan skolēni, gan skolotāji, kā arī runas teica skolas direktors, absolventi un viesi. Pēcpusdienā katras dalībvalsts pārstāvji vācu valodā stāstīja par savu izvēlēto personību (Turcija - Suleimans Lieliskais, Latvija - Raimonds Vējonis, Lietuva - Arvīds Sabonis, Bulgārija - Simeons I, Čehija - Emils Zātopeks). Tā kā projekta būtība ir mācības un integrācija partnervalstu skolās, pēc sagatavoto priekšnesumu atrādīšanas jaunieši kopā ar turku skolēniem devās uz nodarbībām, kas notika ne tikai pirmdien, bet visas nedēļas garumā.

Otrdienas rītu pavadījām vēstures muzejā Panorama 1453, Rahmi Koç muzejā (veltīts transporta, rūpniecības un sakaru vēsturei) un miniatūro modeļu parkā Miniatürk, kur apskatāmas vairāk kā 100 Turcijas slaveno ēku, drupu un orientieru miniatūrās versijas. Pēcpusdienā devāmies uz Pierre Loti kalnu, Suleimana mošeju un Suleimana Lieliskā atdusas vietu.

Trešdien viesojāmies Stambulas Jūras muzejā, devāmies izbraucienā ar kuģīti, apskatot brīnišķīgo pilsētas ainavu, kā arī apmeklējām Kara muzeju un Kultūras centru, kur klausījāmies gida stāstījumu par Turcijas militāro vēsturi 1000 gadu garumā un noskatījāmies Mehteru orķestra (Osmaņu impērijas sauszemes karaspēka orķestris – tas tiek uzskatīts par vecāko bruņoto spēku orķestri pasaulē) uzstāšanos.

Zilās mošejas un citu mošeju apmeklējums mums bija īsts piedzīvojums. Zinājām, ka, ieejot iekšā, būs jānovelk apavi un jānosedz galvas, bet nevarējām iedomāties, ka sievietes biksēs tur netiek ielaistas. Tā nu mums nācās ģērbt uz vietas izsniegtos garos svārkus. Apskatījuši Zilo mošeju, devāmies uz Sofijas katedrāli un Cisternas baziliku. Pusdienās nobaudījuši tradicionālos turku ēdienus un saņēmuši drosmi, gājām uz Stambulas Slēgto tirgu (viens no lielākajiem apjumtajiem tirgiem pasaulē), lai paskatītos un paši piedalītos izslavētajā tirgošanās un kaulēšanās procesā. Šalles, lakati, apģērbs, tepiķi, skaisti trauki, rotaslietas, saldumi un daudz cilvēku. Ļoti daudz. Tirgus atgādināja gan labirintu, gan skudru pūzni. Katrs tirgotājs centās mūs ieaicināt pie sevis, pārliecināt, ka tieši viņa prece ir pati labākā. Visvairāk atmiņā palicis kāds jauns puisis, kas gāja mums pakaļ un angliski teica: „Ļaujiet man jums pārdot kaut ko, ko jums patiesībā nemaz nevajag.” Pasmaidījām, bet patiesību jau vien pateica. Ceturtdienu noslēdzām ar boulinga turnīru, kurā ieguvām 1. vietu.

Piektdienas rītā devāmies uz AQUA FLORYA (lielākais tematiskais akvārijs pasaulē). Šīs vietas skaistums vārdos nav aprakstāms un fotogrāfijās parādāms, tas katram būtu jāredz klātienē: pingvīni, dažādu sugu haizivis, rajas, piranjas, jūras zirdziņi un jūras zvaigznes, jūras anemones un citas radības. Pēcpusdienā jaunieši devās uz dizaina, mūzikas un sporta nodarbībām, pēc tam katras dalībvalsts pārstāvji par atmiņu iestādīja pa kociņam. Vakarā notika šīs tikšanās noslēguma pasākums, kur tika pasniegti sertifikāti un piemiņas veltes, dejotas tradicionālās turku dejas un baudīti tradicionālie turku ēdieni.

Visu nedēļu jutāmies lieliski, lai arī noguruši, tomēr patīkamu emociju, iespaidu un sajūsmas pārņemti. Par mums rūpējās gan turku skolotāji, gan skolēni, it īpaši skolotāja Hande un skolēni Mert un Emre. Vienīgais, kas liecināja par pēdējā laika negācijām, bija pastiprinātas drošības pārbaudes. Ne tikai lidostā, bet arī lielveikalos, tirgū un pat muzejos bija jāiet cauri metāla detektoriem.

Vēlos izteikt vislielāko pateicību audzēkņu vecākiem un visiem, kas par mums uztraucās un turēja īkšķus, palīdzēja sagatavot priekšnesumu, kā arī ieteica, ko Stambulā apskatīt un pagaršot.

2. aprīlī uz projekta noslēgumu Opavā Čehijā dosies mūsu skolas audzēkņi Annija Broka(L3), Svetlana Petrova (V3), Evija Poruka (V2), Voldemārs Šneveļs (V2) un Alīna Boļšakova (V1).

L. Krūmiņa