16/02/2023

Starptautiskā Dzimtās Valodas Diena

Izveidots: 16.Februāris, 2023 Autors: Agnese Kanča

21.februāris - Starptautiskā Dzimtās Valodas Diena
"Katras tautas lielākais dārgums ir tās valoda, bez kuras nacionālās kultūras izveidošana nav domājama."
Starptautiskā dzimtās valodas diena tiek svinēta visā pasaulē katru gadu 21. februārī kopš 1999. gada, kad UNESCO izveidoja valodas piemiņas dienu. Tās izveidošanas mērķis ir veicināt izpratni par pasaules valodu un kultūru daudzveidību, jo liela daļa no pasaules valodām ir apdraudētas un vairums no tām var kļūt par mirušām valodām. Šī diena ir būtiska jebkurai nācijai pasaulē. 2009. gadā UNESCO ziņoja, ka aptuveni 600 valodas visā pasaulē ir apdraudētas, visvairāk Indijā, ASV un Brazīlijā. Tātad valoda bija arī iemesls cīņai par neatkarību Bangladešā 1952. gadā un iedvesmoja šīs Starptautiskās dienas izveidi 1999. gadā. Valoda ir visspēcīgākais veids, kā saglabāt un attīstīt savas valsts kultūru, veicināt to visā pasaulē. Šī nelaimīgā incidenta dēļ Starptautiskā dzimtās valodas diena tiek svinēta visā pasaulē, savukārt kā valsts svētki, tā tiek svinēta Bangladešā.
Latviešu valoda ir dzimtā valoda ap 1,5 miljoniem cilvēku pasaulē, no tiem Latvijā dzīvo ap 1,15 miljoni cilvēku. Latviešu valodā runā ap 350 000 latviešu ārzemēs. Kā otro valodu to pārzina un lieto ap 500 000 cilvēku.
Salīdzinājumam ‒ pasaulē ir vien aptuveni 200 valodu, kuru runātāju skaits sasniedz 1 miljonu cilvēku. Teju pusei jeb ap 3000 pasaules valodām runātāju skaits nepārsniedz 1000 cilvēku. Lielākā daļa no šīm valodām ir uz izmiršanas robežas. Katru mēnesi pasaulē izzūd vairākas valodas, un līdz ar tām ‒ šo valodu pārstāvētais kultūras mantojums.
UNESCO Apdraudēto valodu sarkanajā grāmatā ir ierakstīta Latvijas pirmiedzīvotāju lībiešu valoda. 2013. gadā mūžībā aizgāja pēdējā šīs valodas runātāja, kurai tā bija dzimtā valoda. Pašlaik ir grupa lībiešu pēcteču, kas no vecvecākiem vai mācību ceļā ir apguvuši lībiešu valodu un spēj tajā sazināties.
2023. gada 21. februārī JAK Barkavas struktūrvienības izglītojamie atzīmēs Dzimtās Valodas Dienu Madonas novada Barkavas pagasta bibliotēkā, sadarbojoties ar Vangažu vidusskolu un Vangažu pilsētas bibliotēku tiešsaistē, kurā notiks izglītojoša nodarbība pusaudžiem un jauniešiem – izzinoša literatūra, digitālie uzdevumi, radošas aktivitātes.
“Turiet jūs, latvieši, savu valodu godā, un jums labi klāsies virs zemes. Jo, kas pats sevi negodā, to arī citi negodās.”  /J. Alunāns/

Virtuālā mākslas galerija no dzimtās valodas dienas aktivitātēm šeit